06.04.2014 21:27 - Кой ще оплюска баницата или за аритметиката в здравеопазването

Последна промяна: 07.04.2014 07:35

Завръщането на червено-турската мафия на власт логично и неизбежно доведе и до завръщането на схемите за източване на държавния бюджет, посредством обръчите от "наши" (разбирай - на наши отговорни другари) фирми. Днес здравната министърка тържествено ни уведоми, че задлъжнялостта на болниците за 2013-та година възлиза на "скромната" сума от половин милиард лева! Нека в няколко изречения споменем как става източването, за тези, които не са наясно със схемите на управляващата терористична организация. "Нашите" фирми се сдобиват с всички договори за доставки за болниците - като започнем от лекарства и консумативи, през почистващи и дезинфекционни препарати, горива за отопление, та до доставката на храни и напитки за пациентите. По традиция - на завишени цени, по правило - в завишени количества и с фиктивни доставки - цялата гама от измислени мошеничества, които могат да се приложат в една нереформирана и безконтролна система, каквато е болничната помощ у нашенско. Болниците умишлено задлъжняват през цялата година, а когато накрая се тегли чертата и се види колко са "изкарали" за червената мафия, се пуска в ход и пропагандната машина. Изкарват се десетина разсополивени баби пред камерите на "нашите" медии, които да ни убедят какъв мор ще настане, ако им затворят болницата, няколко чиновника гневно ни убеждават как въпреки всички мерки някой не си е свършил работата (като правило туй винаги е или Бойко Борисов, или Европейския съюз), след което финансовият министър щедро отсича, че "в името на народа" ще извади 500 милиона от държавния бюджет, за да спаси загиващите болници. На следващата година сценарият се повтаря, като само милионите стават все повече, бабите изглеждат все по-нещастни, а чиновниците - все по-гневни. Овчеството въздъхва облекчено пред телевизора, удря един кръст пред иконата на Т.Ж. и му тегли по една молитва, Борисов никога да не се връща на власт.  Междувременно, половината милиард откраднати обществени средства щедро се излива в партийните каси на БСП, ДПС и съответния трети партньор в поредната тройна коалиция и нещата продължават кротко в своето русло. После искате да не дебелее Станишев... На никого не му минава и през ум да попита - абе как така частните болници, които работят със здравната каса и предлагат в пъти по-добро обслужване, някак странно не натрупват дългове? Да не би пациентите там да не се лекуват качествено, или да ги държат на студено, или да гладуват? Май няма такива сигнали. Но пък от държавните и общинските - с лопата да ги ринеш. Тъй де, да видим сега де се крие разковничето на проблема, според другарката Андреевна - настоящ министър на "народното здраве".  Според въпросната "експертка", огромната вина за тейзи злочестини в здравната ни система идват от туй, че 150 000 души не си плащали здравните вноски. Сега, дали са толкова или не, няма да придиряме, ама аз, като един скромен инженерин, занимавал се с математически науки, реших да се допитам до простата аритметика, за да проконтролирам твърдението на другарката (не че не и вярвам, но повече вярвам на др. Сталин - нали той беше казал, че проверката е висша форма на доверие?). И тъй, при 8% здравна вноска и минимална работна заплата от 310 лева за 2013-та, сметката е следната:
150 000 * 310 лв. * 8% = 3 720 000 лв.
Ако приемем, че неосигурените са от най-богатите и получават максималния или над него осигурителен доход от 2200 лева, то сметката изглежда така:
150 000 * 2200 лв. * 8% = 26 400 000 лв.
Тъй, значи приносът на неосигурените е между 4 милиона и 27 милиона лева. В задачата се пита, къде са останалите над 470 000 000 лева? Ако някой знае, моля да уведоми другарката министърка, та да предотврати поредното и публично орезиляване.
ОСТАВКА ЗА КРАДЛИВАТА И НЕКАДЪРНА ЧЕРВЕНА СГАН!!!